Батькові — 10 днів відпустки. Що пропонує парламент

Фото: Сhristian Bowen/unsplash

Депутати хочуть ввести 10-денну відпустку для батька немовляти. «Декрет» для тата, згідно проекту закону, має бути оплачуваним. Проте отримати його зможе лише одружений.

Відповідний проект закону депутати зареєстрували у Верховній Раді. Вони пропонують додати до Статті 17 Закону України «Про відпустки» наступний пункт:

«У зв’язку з народженням дитини, батькові, який перебуває у шлюбі з матір’ю дитини, на підставі свідоцтва про народження надається оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів».

Тобто отримати відпустку зможе лише одружений на матері дитини батько та лише після отримання свідоцтва про народження.

«Це дозволить батьку проводити перший період після народження дитини із сім’єю, сприятиме догляду за новонародженим, а також рівних можливостей в процесі адаптації до ситуації, викликаної народженням дитини».

— з пояснювальної записки до законопроекту

Головний ініціатор закону — жінка, депутатка Оксана Білозір. Серед авторів також іще 12 депутатів, з них три жінки та дев’ять чоловіків. У пояснювальних документах вони наголошують, що можливість отримання відпустки для батька передбачена в законодавстві багатьох європейських країн.

Закордоном

В Норвегії (2 тижня, повністю збережена оплата), Ісландії (3 місяці, на рівні з матір’ю, і допомога у розмірі 80% від середнього заробітку батька), Великобританії (до 2-х тижнів із збереженням 90% зарплати). А в Португалії батько зобов’язаний провести з новонародженою дитиною 5 днів в оплачуваній декретній відпустці, а інакше — платитиме штраф.

Один із ініціаторів закону, Геннадій Кривошея, який став батьком тричі, розказує про власні мотиви, з яких він підтримує зміни:

Серед європейських країн десять днів — це найменша оплачувана відпустка для батька, яка існує. Це в першу чергу підтримка матері, жінці, яка тільки народила.

Наприклад, коли моя дружина народжувала двійню, були ускладнення, і я фактично місяць доглядав за дружиною і дітьми, займався сімейними справами (тоді працював як ФОП). 10 днів — це час щоб відійти від першого шоку, увійти в новий ритм життя, пройти перші обстеження, отримати свідоцтво про народження. В деяких країнах це і 15 днів, і буває до місяця. Але для того, щоб розуміти, що в залі буде підтримка — почнемо з цього, це серйозна відповідальність. В Раді — більшість чоловіків, можливо і підтримають.

У нас в депутатському об’єднанні «Рівні Можливості» є розуміння, що наразі про захист прав Батька, Чоловіка не говорять зовсім. Сподіваюсь, цей законопроект стане першим кроком у цьому напрямку.

Геннадій Кривошея, народний депутат, член депутатського об’єднання
“Рівні Можливості”, один з ініціаторів законопроекту, батько трьох дітей

Аналогічні зміни до законодавства радить Європарламент і Рада Європи. В січні цього року вони ухвалили текст Директиви про баланс між роботою та приватним життям для батьків та опікунів, проте його ще мають прийняти в кожній країні Євросоюзу.

Оплачувану відпустку в Україні на сьогодні може взяти тільки матір, яка народжує дитину:

  • працюючим жінкам оплачуються 126 календарних днів: 70 календарних днів дo пологів тa 56 (у pазі ускладнених пологів aбо народження двох чи бiльше дітей — 70) кaлендарних днів після пологів; До розрахунку береться середньоденна зарплата за попередні 12 місяців. Зазвичай ця сума трохи перевищує зарплатню за 4 місяці. Ці коштує виплачує роботодавець, а йому компенсує Фонд соцстрахування.
  • жінкам-приватним підприємицям (ФОП) також оплачуються 126 днів відпустки. При чомму розмір виплати розраховується з урахуванням середньоденного доходу, з якого сплачувався ЄСВ.
  • непрацюючим жінкам, які стоять на обліку в Центрі зайнятості, нараховується 25% прожиткового мінімума працездатної особи на місяць. (Близько 2 тисяч гривень у 2019 році. Прожитковий рівень протягом року змінюється).

Також держава виплачує  41280 гривень допомоги на першу, другу і наступну дитину. Ця сума не залежить від кількості дітей в сім’ї і виплачується поетапно, протягом трьох років.

А ось неоплачувану декретну відпустку по догляду за дитиною до трьох років може оформити не лише матір, але й “повністю або частинами також батько дитини, баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною(…)”.

Наразі законопроект перебуває на розгляді в комітетах, ще можна запропонувати правки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *