Мужність не дорівнює тиранії

Інтерв’ю всесвітньо відомого психолога і письменника Джордана Пітерсона для Fox News на тему мужності та виховання хлопчиків.

Ведучий (Такер): У нас є досить багато статистики, яка говорить, що хлопчики в США стали більше ізолюватися від свого оточення ніж дівчата. Як ви думаєте, чому так сталося?

Пітерсон: Я думаю це наслідки політики, яка нав’язує думку, що є щось неправильне в мужності. І що прояви мужності мають бути якимось чином обмежені. Це тягне за собою те, що діти більше не можуть навіть нормально гратися в школах.

Оскільки будь-який прояв поведінки, властивої чоловічої статі тепер привертає увагу і діагностується як розлад.

Намагаючись усунути конкуренцію, насправді усувають природну форму взаємодії людей. Все це через нездатність визнати і прийняти її. 

Наприклад прояв конкуренції в спорті – фундаментальна потреба людини, закладена природою. Звичайно при цьому важливо все одно грати за правилами. 

Такер: Тоді виникає відчуття, що мужність зараз намагаються послабити і покарати людей за прояв мужності. Як ви думаєте, чому так відбувається?

Пітерсон: Тому, що багато людей помиляються, і сприймають мужність, як щось рівнозначне тиранії, гіпотетично пов’язуючи її з патріархальною ідеологією. 

І розглядають патріархат, як тиранічне ставлення до жінок з боку чоловіків. Це неприйнятний і безграмотний погляд на історію і поточну ситуацію в цілому. 

Насправді жінки з жінками ладнають між собою не краще ніж чоловіки з чоловіками. 

Якщо поглянути на це фундаментально, то спочатку ми говоримо про людину, як про біологічний вид, не визначаючи стать. Історія це кооперативне підприємство. За тисячоліття чоловіки і жінки розвинулися, піднялися з болота. Вони зробили це спільними зусиллями.

І описувати ці тисячоліття, як тисячоліття гноблення жінок чоловіками, це абсолютно неправильно. Це означає переписувати історію. І вчити подібного в університетах, в гуманітарних і соціальних дисциплінах, вкорінюючи подібні ідеї в суспільстві – небезпечно. Це може погано закінчитися.

Такер: Як ви вважаєте, це може вплинути на розвиток хлопчиків?

Пітерсон: Ви змогли б добре себе почувати, якщо б жили всередині культури, яка вважає вас потенційним гвалтівником або визначає вашу мужність, як токсичну. А ваша конкурентоспроможність розглядається, як прояв тиранічної поведінки. А самі ви спадкоємець культури патріархату, який пригнічував жінок. Як ви зможете після цього продовжувати впевнено рухатися вперед? Де ви знайдете підтримку? 

Ви будете вважати це своїм тяжким тягарем. Чому б тоді не відійти в сторону і не дозволити ситуації розвиватися природним чином?

Такер: Раз чоловіки за своєю природою такі — вони можуть бути агресивні і їм подобається домінувати — чому б тоді не залишити все як є?

Пітерсон: Що ж, це хороше запитання. Чесно кажучи я не можу відповісти на нього. Я не знаю чому на даний момент актуальною стала культура пригнічення чоловіків. 

Це частина ідеологічного тиску, частина тиску лівих радикалів. Я хочу лише сказати, що це дуже небезпечно, складно протистояти такому тиску. 

Наприклад на даний момент не встояла шкільна система. І незрозуміло чому зараз цей тиск спрямований не на дорослих чоловіків, здатних йому протистояти, а на хлопчиків, які не розуміють про що йде мова і беззахисні перед цим тиском. Це серйозна ідеологічна боротьба.

Такер: І наостанок, не могли б ви дати пораду батькам таких хлопчиків, які хочуть хоча б трохи допомогти своїм дітям у боротьбі за їх свободу самовираження?

Я б порадив насамперед заохочувати і надихати їх. Навіть не просто надихати, а підтримувати їх мужність, схвалювати її.

Джордан Пітерсон

Це не значить захищати їх від усіх небезпек життя. Треба саме навчити їх цьому, показати їм, що вони можуть покластися самі на себе. Навіть у найважчих обставинах. 

Батько з сином під час зустрічі Father’s Club ReCharge. Травень 2020.
Фото: Отцовский клуб/Макс Левін

Я б хотів також дати ще одну пораду батькам. Якщо ваша дитина вчиться в школі, і в класі ведуться активні розмови про справедливість, наприклад говорять про різноманітність, інклюзивність, привілеї білих, про расизм, і від усього цього віє пропагандою — ви можете просто забрати своїх дітей з такого класу. Це вже не освіта. Це навіювання. І ви не повинні миритися з цим.

Такер: Я повністю згоден з вами, ви можете забрати свою дитину зі школи.

Пітерсон: І це буде правильним вчинком.

Переклад: Men’s Rights Ukraine