Менше чверті від усіх заяв щодо домашнього насилля у 2018 році поступило від Чоловіків. На досудове розслідування поліція відправила понад 2% справ.
За 2018 рік до Національної поліції України надійшло 115 500 заяв і повідомлень про домашнє насилля та інші правопорушення, пов’язані із ним. Про це повідомили в Департаменті превентивної діяльності Нацполіції у відповідь на офіційний запит Руху “Права Чоловіків в Україні” (Men’s Rights Ukraine).
Серед заявників щодо домашнього насилля — як Жінки, так і Чоловіки. Офіційну статистику дивіться в нашій інфографіці.
Домашнє насильство, згідно Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”,
— це дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
До 2018 року в Україні в якості домашнього насильства визнавали лише фізичне, при чому сімейні випадки часто вважали “особистим питанням”. На сьогодні в країні розділяють фізичне, економічне, сексуальне та психологічне насильство, за вчинення яких передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно Статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення — це штраф від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 гривень) або громадські роботи (від 30 до 40 годин), або адміністративний арешт на строк до 7 діб. Покарання за повторне порушення протягом року — штраф від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (це 340-680 гривень), громадські роботи (40-60 годин) або адміністративний арешт на строк до 15 діб.
З січня 2019 року систематичне вчинення домашнього насильства вважається кримінальним злочином. Відповідні зміни до Кримінального кодексу України вже набули чинності. Покарання згідно закону — громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на термін до шести місяців, обмеження волі на термін до п’яти років або позбавлення волі на термін до двох років.
Текст: Men’s Rights Ukraine. Фото: Марш Жінок, Київ. 8 березня 2019 року. Maks Levin