Українська служба Бі-Бі-Сі (BBC News Україна) опублікувала відео, в якому засуджує сексистський підхід щодо жінок у створенні різного роду техніки: космічних скафандрів, смартфонів, кондиціонерів і навіть автомобілів.
Давайте розберемося, що не відповідає дійсності, а що подається маніпулятивно.
Перша історія в сюжеті BBC: “Перший в історії вихід жінок у відкритий космос скасували останньої миті. На космічній станції забракло жіночих скафандрів”.
Насправді у повідомленні NASA йшлося ось про що: “Після першого виходу в космос 22 березня Енн МакКлейн поскаржилася, що верхня частина скафандру стискає їй груди і потребує заміни на більший (середнього розміру). До 29 березня доправити на космічну станцію ще один скафандр потрібного розміру (середнього) не встигнуть, тож покладену на МакКлейн місію здійснить астронавт Нік Хейг. Крім того, участь у виконанні завдання братиме і Кристина Кох.”
Тобто не існує “жіночих” чи “чоловічих” скафандрів. На космічній станції були скафандри різних розмірів. Середнього розміру (medium) — тільки один. І в ньому вийшла у відкритий космос інша астронавтка — Кристина Кох.
“Тому замість yвійти в історію жіночому дуету, у космос вийшли жінка та чоловік, про скафандр для якого організатори польоту не забули”. Автори матеріалу Бі-Бі-Сі забули, що насправді головна мета виходу в космос — це проведення ремонтних робіт, а не “увійти в історію”. Те, що скафандр обмежує рух, МакКлейн помітила вже під час підготовки до запуску в космос, адже в умовах роботи у невагомості відчуття різняться від “земних”. І задля безпеки астронавтів менеджери місії прийняли рішення відправити замість жінки її колегу.
Історія друга: “Кондиціювання повітря в офісах теж називають сексистським. За однакової температури жінкам буде холодніше, ніж чоловікам. Ідеальну температуру в приміщенні розрахували в 1960-х роках за параметрами 40-річного чоловіка завважки 70кг”.
Хоча вчені і розрахували “стандарт температури”, проте це не означає, що у вашому приміщенні має бути тільки така температура. Крім того, ви здивуєтеся, але чоловікам теж може бути “жарко” там, де жінкам комфортно. Це нормально — у чоловіків та жінок різна фізіологія. І температура в приміщенні регулюється не стандартами, а кнопкою на пульті кондиціонера. А яка вона буде — це питання компромісу і домовленостей. Де тут сексизм?
Історія третя: “Жіночі руки зазвичай менші за чоловічі. Але зі збільшенням розмірів смартфонів жінкам складніше користуватися девайсом однією рукою, на відміну від чоловіків”.
Виробники техніки керуються в першу чергу попитом споживачів. Так працює ринкова економіка. Відповідно на збільшення екранів смартфонів є запит. Згідно ж дослідження компанії Nielsen (проводилося в 58 країнах) основними критеріями при виборі смартфону серед жінок є: ціна — 72%, можливості — 48%, час роботи — 44%. Розмір екрану — на сьомому місці, тільки 34% жінок зважають на цей фактор. При чому невідомо, як саме це впливає на вибір: не всі жінки вибирають екран поменше. І, зрештою, смартфони продаються будь-яких розмірів, стилів і кольорів. У виборі ніхто не обмежує.
Четверта історія: “У сексизмі звинувачують навіть штучний інтелект. Фахівці кажуть, що дані, на яких його тренують, дискримінують жінок, бо використовують хибні алгоритми. Асоціюють слово “лікар” із “він”, а “санітар” із “вона”. Жінки недостатньо представлені у всіх сферах”.
“Штучний інтелект” навчається самостійно, базуючись на середньостатистичних даних. І так, в середньому, чоловіків більше у якості лікарів, а жінок — у якості санітарок. Це не провина програмістів чи неправильних алгоритмів. Такі реалії життя станом на сьогодні. Важливо зауважити, що не існує квот на жінок та чоловіків у професії санітарки чи лікаря, відповідно є рівні можливості в освіті за цими спеціалізаціями. Отже, дискримінації тут немає.
Історія п’ята: “Чоловіки частіше за жінок потрапляють в аварії. Однак жінки на 47% частіше зазнають тяжких травм. На краш-тестах використовують манекени середньостатистичного чоловіка”.
По-перше, чоловіків за кермом набагато більше. Логічним виглядає факт, що і в аварії вони потрапляють частіше.
Згідно статистики ВООЗ, молоді чоловіки мають імовірність загинути на дорозі втричі більше, аніж жінки аналогічного віку. Статистика “жінки на 47% частіше зазнають тяжчих травм” у відео подана без посилання на джерело. Також із цієї цифри не зрозуміло: жінки зазнають тяжчих травм через власну необачність, перебування в авто непристібнутими, сидіння на пасажирському (більш “небезпечному” місці) чи конструкцію авто? Зв’язок між чоловічими манекенами і тяжчими травмами у жінок також не очевидний.
Розповсюдженням такого відео BBC Україна пропагує сексистське ставлення до чоловіків, показуючи жінок у вигляді жертв, яких утискають чоловіки.